DIY E-Liquid: stručný úvod
Jednou z mála nevýhod vapingu jsou ceny hotových liquidů. Mnoho z nás nemá problém spotřebovat přes 10ml liquidu za den. Tyto náklady mohou vzrůst, zejména pokud jste fanouškem prémiových a dražších značek. A často jsou vaše možnosti omezené. Chcete zkusit tabák s ananasem nebo cookie s broskví? Nebo ještě hůř, liquidy nemají Váš preferovaný obsah nikotinu?
Bez obav, je tady řešení na všechny tyto problémy: vytvořte si svůj vlastní liquid! Pokud již máte zkušenosti a nějaké vybavení, mužete si u nás doplnit zásoby nebo zkusit nové recepty. Pro všechny ostatní to nemůže být jednodušší, protože my Vás naučíme, jak namíchat vlastní e-liquid. Ukážeme Vám, co vše budete potřebovat, jak míchat a na co si dát pozor.
Co je DIY E-Liquid?
Jednoduše řečeno, udělat vlastní e-liquid spočívá ve smíchání tří složek. Základní báze (tvořená PG a VG), příchuť a nikotin. Složky nemusíte nutně použít všechny tři. Můžete si namíchat beznikotinový e-liquid nebo nepřidat žádnou příchuť. Může se to zdát složité, ale je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Nepotřebujete pokročilou znalost chemie – pokud zvládnete namíchat vodu se šťávou, můžete si namíchat vlastní e-liquid.
Jak namíchat e-liquid? Zvolte si cestu
Existuje více způsobů, jak namíchat e-liquid: podle objemu nebo podle hmotnosti.
-
Při míchání podle hmotnosti vážíme každou přidávanou složku, přičemž je třeba brát v úvahu i jejich hustotu. VG, PG, příchuť a nikotin mají odlišnou hmotnost na jeden ml, takže je lepší používat vape kalkulačku, která zahrnuje tyto hodnoty. Tato metoda je přesná, ale složitější na výpočty.
-
Míchání podle objemu probíhá měřením každé složky pomocí stříkaček nebo pipet (ideálně jedna na každou složku a příchuť). To zahrnuje čištění, aby bylo možné vše použít znovu. Tato metoda je přesná a vhodná pro začátečníky.
-
Nejjednoduší je míchání podle kapek, které je ovšem velice nepřesné. Výsledný e-liquid může být při každém míchání jiný. Odměřování nikotinu podle kapek může být nebezpečné. Tento způsob se nedoporučuje.
Výhoda vážení je čistota, ale jsou zde vyšší pořizovací náklady. Se stříkačkami je to jednoduché, jsou levné, ale je tu více čištění.
Co budete potřebovat
Nezáleží, jak budete svůj e-liquid míchat, vždy budete potřebovat základní ingredience a vybavení.
Základní báze neboli rostlinný glycerin (VG) a propylenglykol (PG) jsou dvě nejdůležitější složky v e-liquidu. VG je hustá kapalina, nenese chuť a vytváří páru. PG je nosičem chuti, ale nevytvoří žádnou páru. Základní báze, která je bez příchutě i nikotinu, může být v již předem smíchaném poměru jako 50VG / 50PG nebo 85VG / 15PG.
-
Ve vodě rozpustné příchutěurčí, jak bude e-liquid chutnat. Existuje tisíce druhů, ze kterých si můžete vybrat, následně je kombinovat a vytvářet unikátní kombinace. Nejčastěji jsou obsaženy v roztoku PG.
-
Nikotinnení nutný, ale bývalý kuřák si bez něj svůj e-liquid nedokáže představit. Nejčastěji je rozmíchán v PG z důvodu lepší stability, ale není problém ho najít i v čistém VG nebo směsi. Vlivem světla, tepla a vzduchu může degradovat. Ve vysokých koncentracích je nebezpečný. Nikotin uchovávejte mimo dosah dětí. V EU lze bez potřebného oprávnění zakoupit pouze balení o síle max 20gm/ml v balení 10ml.
-
Demineralizovaná vodalze použít ke snížení hustoty e-liquidu.
-
Lahve na skladování připravené báze s nikotinem.
-
Lahvičky na e-liquid - malé na testy a velké na vaše oblíbené e-liquidy.
-
Štítkyna popisování jednotlivých lahviček.
-
Rukavicese hodí hlavně při práci s nikotinem.
-
Injekční stříkačkypro míchání podle objemu. Pár přibližně 10ml-50ml velkých na bázi a spoustu 1ml velkých na příchutě. Hodit by se mohly i široké tupé jehly.
-
Váhapro míchání podle hmotnosti. Ideálně takovou, která má přesnost 0.01g a zváží alespoň 200g.
-
E-Liquid kalkulátor je dobrým pomocníkem při výpočtech. Řekne vám všechny potřebné informace k dosažení požadovaného poměru a síly. Některé kalkulátory jsou online, některé lze stáhnout do telefonu nebo počítače. Z internetových je populární http://e-liquid-recipes.com/create nebo http://www.steam-engine.org/juice.html. Na telefon https://vapetool.stasbar.com/. Do počítače http://www.ejuice.breaktru.com/
Máte namícháno? Co teď?
-
Štítekby měl obsahovat poměr PG/VG, obsah nikotinu, datum a příchuť. Recept je dobré si zaznamenat do poznámek nebo přímo na štítek. Případně na http://e-liquid-recipes.com. Své oblíbené recepty si pak můžete namíchat znovu.
-
Zránímožná překvapí některé nováčky v míchání. Většina DIY e-liquidů totiž potřebuje nějaký čas, aby dozrála do své finální chuti. V případě jednoduchých ovocných mixů to může být pár dnů, ale v případě složitějších, tabakových a dezertových receptů, to může být i několik týdnů. Většina receptů obsahuje i doporučenou dobu zrání.
-
Ochutnáníje věc na kterou se těší každý. Je dobré počkat na uzrání a nezkazit si tak chuť nedozrálým e-liquidem.
-
Skladováníje dobré zmínit, protože teplo a kyslík může mít negativní dopad na e-liquid. E-liquid skladujte na chladném a tmavém místě. Ujistěte se, že máte vše bezpečně uložené z dosahu dětí a zvířat.
Tipy a Triky
Pokud nevyžadujete 100% perfektní poměr PG/VG a nikotinu, předmíchejte si větší množství báze. Namíchejte si ji o 10-15% koncentrovanější na VG a nikotin, než je požadovaný výsledek. Například místo 70/30 3mg/ml namíchejte 80/20 3,4mg/ml. Většina příchutí je na bázi PG, takže se po přidání cca 10-15% příchutě dostanete na svoji oblíbenou koncentraci.
-
Dělejte si poznámky. Moc koncentrované? Málo banánu? Když budete mít vše zapsané, tak to příště můžete udělat lépe.
-
Zkoušejte jednotlivé příchutě. Protože jenom tak budete vědět, co máte příště změnit.
-
Příchutě od jednotlivých výrobců můžou být odlišné. Při jejich záměně v receptech se může výsledek velice lišit.
-
Více může znamenat méně. Začátečníci se občas snaží získat co nejvíce chuti přidáváním nesmyslného množství příchutí, což v některých případech vede k útlumu.
-
Nezapomeňte, že míchání by měla být zábava.